Obec Petrovice

EN

Triedenie jedlých olejov a tukov

 

Vážení spoluobčania,

v našej obci Petrovice pribudla možnosť triediť použité jedlé oleje a tuky z domácností. Použité jedlé oleje a tuky zlejte do akejkoľvek uzatvárateľnej plastovej fľaše, ktorú ste zvyknutí bežne triediť a po naplnení ju vhoďte do jedného z olejových kontajnerov.

Triediť môžete všetky druhy potravinárskych olejov (slnečnicový, olivový, repkový, sójový, palmový, kokosový a ďalšie), tuky (maslo, margarín alebo napríklad masť) a tiež všetky oleje a tuky z konzerv, šalátov, smaženia, fritovania, fondue, zo zeleniny , mäsa, rýb, syrov či húb nakladaných v oleji alebo marinád na grilovanie. Nepatria sem motorové, mazacie ani iné technické oleje.

Prosím, aby ste do kontajnerov nevhadzovali iný odpad ako použitý olej a tuk. Vytriedený olej do kontajnera v žiadnom prípade neprelievajte, naplnené PET fľaše vhadzujte vždy starostlivo uzavreté. Sklenené fľaše do tejto zbernej nádoby nepatria, nakoľko môže dôjsť k rozbitiu a ku kontaminovaniu okolia olejom.

V obci sú rozmiestnené štyri zberné nádoby na použité jedlé oleje a tuky pri kontajnerov na realizáciu separovaného zberu. Rozmiestnenie zberných nádob si môžete pozrieť na stránke https://www.triedimolej.sk/ kde po kliknutí na „MAPA“ nájdete všetky stojiská olejových kontajnerov.

Triedením jedlých olejov a tukov pomáhate šetriť našu planétu, redukujete produkciu CO2, a zlepšujete vytriedenosť komunálnych odpadov vo vašej obci.

Ďakujeme, že dávate šancu oleju byť znova užitočným.